Wieża Ciśnień
Reprezentacyjny zabytkowy budynek z 1926 roku w kształcie walca o bardzo ciekawej elewacji.
Reprezentacyjny zabytkowy budynek z 1926 roku w kształcie walca o bardzo ciekawej elewacji.
Obiekt zaprojektował warszawski architekt Feliks Michalski.
Jej wysokość to 28 metrów. Wieża mogła pomieścić 1570 m³ wody. Główna część elewacji wieży ozdobiona jest płytkimi pierścieniowymi bruzdami. W górnej części kubatury zewnętrznej znajduje się poszerzenie z gzymsem nakryte daszkiem. Nad ostatnią kondygnacją znajduje się taras widokowy z balustradą.
Ogrodzenie od frontu pięknie podkreśla mur z czterema wielkimi kolumnami, a wjazd do obiektu ozdobiony jest bramą z kutymi skrzydłami zwieńczoną herbem Radomia. W 1924 r. dzięki Magistratowi Radomia, który zawarł z amerykańskim towarzystwem Ulen and Company umowę na pożyczkę, uzyskano fundusze na budowę urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym wieży ciśnień.
Wcześniej był to zbiornik o pojemności 26 000 litrów (wysokość 27 m, średnica 12 m). Po wycięciu zbiornika wykonano podział na kondygnacje (parter + 6 pięter o wysokości 3,5 m każde). Jest to samonośna, niezależna od zabytkowych murów konstrukcja, ocieplany od wewnątrz. Każda kondygnacja zawiera węzeł sanitarny i zaplecze socjalne. Otwarte przestrzenie mogą być dowolnie zaaranżowane.
Powierzchnia obiektu
Ilość kondygnacji
Powierzchnia piętra
Przeznaczenie
Standard
Otoczenie
Miejsca parkingowe
Infrastruktura
Aktualne użytkowanie
30 PLN netto / 37 PLN brutto za m2